За останні 4 роки український ринок товарного плодівництва значно розширився. В першу чергу, за рахунок нишевой продукції, вирощуваної малими і середніми господарствами.
За даними проекту ФАО та ЄБРР, експортний потенціал України на європейському ринку високий по плодам, використовуваним в здоровому харчуванні.
Деякі з них дуже добре знайомі вітчизняному споживачеві, інші тільки почали вирощувати на продаж. Представляємо першу п'ятірку рейтингу привабливих для бізнесу культур.
Батат
Ще кілька років тому солодка картопля був елітної культурою, а сьогодні вже організовуються господарства, які спеціалізуються на даному овоче. І ось чому:
-
- Помаранчеві бульби батату багаті бета-каротином, вони корисніші звичайної картоплі в 1,5 - 2 рази, але засвоюються легше;
- Батат добре культивується практично у всіх регіонах України;
- Максимальна врожайність на півдні країни - 100 т / га, на сході - близько 35 т / га. Для збору підійдуть картофелекопатели (укр. Картоплекопалка), що агрегатуються з технікою від мотоблока до мототрактора;
-
- Внутрішні ціни на батат не опускаються нижче 160 грн за 1 кг, а окупність вже в перший рік може скласти більше 180%;
- Європа зацікавлена в українському батат, який може витіснити дорожчий американський продукт.
Спаржа
-
- Стебла аспарагуса містять повний вітамінний набір: B1, B2, B5, B6, A, C, E, PP, H та ін .;
- Невисока собівартість спаржі через дешеву робочу силу і високі ціни при реалізації призвели до зростання врожайності до 1,09 тис. т в 2017 р .;
- Європа щорічно імпортує до 100 тис. т спаржі, що робить її потенційним покупцем українського продукту.
Гарбуз
Ця культура добре відома в Україні, проте її економічний потенціал зріс пару років назад.
-
- Гарбуз має широке промислове застосування, від дитячих пюре до масла;
- Урожайність - 20 - 25 т / га, а витрати на вирощування не перевищують 75 тис. Грн з крапельним зрошенням включно;
- У країнах Євросоюзу популярністю користуються невеликі сорти, не більше 1 кг.
Щоб заощадити на прибиранні овочів, використовуйте причіпні копачі, т. Н. Картоплекопалка; до мототрактора такі пристосування зазвичай використовуються на мотоблоки.
Смородина
Незважаючи на те, що чорна смородина все ще є аутсайдером за валовим збором, порічка або червона смородина активно завойовує ринок свіжої ягоди.
Український клімат дозволяє збирати врожаї практично одночасно, а при сучасних технологіях охолодження, ягоди смородини зберігають товарний вигляд більше 6 міс.
Вишня
Незважаючи на велику географію української вишні, сьогодні її також можна віднести до нішевим продуктам з - за падіння внутрішнього попиту на свіжу ягоду.
Серед перспектив розвитку "вишневої" проблеми, експерти називають переробку і глибоку заморозку. Для цього потрібні сорти більш високої якості, ніж є сьогодні в Украіне.Поетому селекція і вирощування якісної сировини - більш реальний шлях.