Ще 10 років тому українські аграрії зацікавились альтернативними культурами, щоб збільшити доходи і урізноманітнити сівозміну.
Їм сподобалися однорічні рослини зі строкатими колосоподібними суцвіттями - Amaránthus, він же лисий хвіст.
Ця трава має - тисячолітня історія обробітку, найширший спектр застосування і багатомільйонні ринки збуту.
З'ясовуємо, чому експерти стверджують, що нам потрібен амарант, і як «хліб інків» допоможе підняти економіку країни?
Чому щириця?
Відомо, що насіння культурного амаранту цінувалося у древнеіндейскіх племен на вагу золота ще 8 тис. Років тому.
Сьогодні його поля є скрізь: в Південній і Центральній Америці, Індії, Непалі та Пакистані, Африці, в Росії, Казахстані та Західній Європі. Все через:
- Високого вмісту в зернах лізину, білків, сквалена, вітамінів A, B, E, C і мікроелементів.
- Поживності, що омолоджує і оздоровчого ефекту, завдяки яким рослина застосовують у фармакології та косметології, дитячому і дієтичному харчуванні.
- Зелені корми з щириця на 16% підвищують денний приріст маси у великої рогатої худоби та на 20% - у свиней. Рекомендуємо використовувати міжрядній культиватор до мототрактора.
- Висока маржинальність продуктів амаранту - масла, борошна, крупи, силосу, біопалива та десертів - при низьких витратах на сировину.
Легко обробляти і продавати
Багато різновидів амаранту - бур'яни. Але культурні види мають дивні агротехнічними властивостями:
- Добре переносять посуху, забрудненість іонами важких металів, висоту до 3000 м і хвороби.
- Дають високі врожаї на глинистих і піщаних грунтах з pH 6 - 8,5 через здатність виробляти азот самостійно.
- Позитивно впливають на органіку і структуру ґрунту, а також плодоношення інших зернових в сівозміні.
- Період розвитку рідко перевищує 90 - 130 днів, сівши - у другій половині травня, так що тепличні умови не вимагаються. Досить площі в кілька гектар, щоб вийти в плюс.
- Все, що потрібно для обробітку щириці - дрібносем'яні сівалки, трактор, «міжрядній культиватор» до мототрактора, борони, обприскувачі та комбайн для збирання ріпаку.
Завдяки особливостям клімату, Україна може повністю задовольнити зростаючий попит в насінні амаранту, а аграрії не матимуть проблем з продажами:
- Переробні підприємства зацікавлені в якісній сировині, тому підуть на укладення форвардних договорів з конкретними господарствами.
- Європейські ринки до нас близькі, зовнішні поставки амаранту напевно перекриють перуанські і індійські.
Економіка амаранту в цифрах
-
З огляду на середній показник врожайності по Україні в 2017 - 2018 рр. як 20 ц / га і закупівельну ціну 25 тис. грн / т, рентабельність амарантового плантації за два сезони перевищить 500%. А в південних областях можна збирати до 50 ц;
-
Мінімальні вкладення в насіння і догляд - не більше 10 тис. Грн / га;
-
1 т зерна = 0,4 т борошна і 40 л масла. 1 л амарантового масла на українському оптовому ринку коштує $ 40, в Європі і США - $ 150 - 200.
Глава Асоціації виробників амаранту і амарантового продукції Олександр Дуда в 2019 р прогнозує зростання посівів до 20 тис. Га з урахуванням органічних угідь.