Ринок свіжої ягоди в Україні за останні 4 роки виріс в 17 разів. І якщо валові збори вишні та черешні високі - 47,5 і 19,5% - то чорниця, ожина, лохина і чорна смородина знаходяться серед аутсайдерів внутрішнього споживання.
Чому лохина?
Лохина садова залишається найдорожчою ягодою. За 1 кг свіжої "лохини" просять $ 3 - 10.
Дієтичну цінність представляють сік і ягоди, що сприяють прискоренню метаболізму, а тому надзвичайно затребувані в здоровому харчуванні.
Перспективність її обробітку в приватних господарствах визначається орієнтуванням на зовнішні, переважно, європейські ринки. Висока купівельна спроможність населення тих країн простимулює подальше зростання цін і попиту.
Швидка окупність, плодючість і щодо ранній вступ у плодоношення в українському кліматі, роблять цю ягоду найперспективнішою нішею для агробізнесу в наступні 10 років.
Технологія обробітку
Лохина - багаторічна рослина, любить кислі і пухкі грунти, сонячні місця. Для збору ягід використовується ручна праця, мототрактор або комбайн, що забезпечує на виході хороший продукт. При закладці плантації необхідно враховувати наступні моменти:
- Кислотність грунту. Оптимальним рівнем pH є 4,5-5,0, але допускається значення і в 0,5. Якщо кислотність ділянки менше, доведеться внести субстрат у вигляді кислого торфу або суміші хвойного опаду і соснової кори.
- Агрохімічні розвідки грунту. Лохина чутлива до рівня кислотності, азоту і калію. Калій впливає на стійкість виду до низьких температур. Перші розвідки проводяться перед посадкою, далі - кожні 3 - 4 роки.
- Вибираємо саджанці і сорт. На ринку особливу цінність представляють високорослі, середньо- і великоплідні (20 - 30 мм) різновиди, що володіють приємним смаком: Патріот, Чендлер, Блюголд, Блюкроп, Бонус, Дюк, Торо і ін. Крім того, збір великих кластерів ягід легше механізувати. Саджанці 1 - 2 років повинні мати закриту кореневу систему.
- Висаджуємо лохину в грунт. Посадка кущів здійснюється на відстані не менше 1,2 - 1,8 м в ряду. Ширина міжряддя, при цьому, становить 2 - 3,5 м.
- Полив і внесення добрив.
Необхідно забезпечити постійний рівень вологості грунту в межах 65 - 70%. Воду для поливу слід окисліться. Підгодовувати лохину дозволяється тільки мінеральними добривами в строго обмежених кількостях. Використовуйте мототрактор з причепом, щоб забезпечити хороший рівень кислотності без зусиль.
Урожайність і рентабельність
Вже через 5 - 6 років можна отримати непоганий урожай в еквіваленті: 1 кущ лохини - 8 - 10 кг ягід. Т. е., З ділянки площею 1 га за сезон - з липня по середину серпня - цілком реально зібрати 5 - 10 т.
Культивуючи одночасно ранне-, середньо- і пізньостиглі сорти, ви забезпечите себе стабільним урожаєм з середини літа і до жовтня включно.
З огляду на, що період активного плодоношення голубічние куща становить 40 років, вирощування цієї примхливої культури окупає себе з головою.